24 квітня 2020 р.

Конспект уроку. М.Коцюбинський. "Intermezzo". 10 клас

Українська література.   10 клас               
Тема уроку. М.Коцюбинський. Психологічна новела «Intermezzo». Автобіографічна основа. Проблеми душевної рівноваги, повноцінного життя. Розкриття внутрішнього стану людини. Поетика імпресіонізму.

Мета: допомогти учням усвідомити еволюцію творчості письменника від стилю розповідного реалістичного до метафоричного, імпресіоністичного; дати поняття про імпресіонізм у літературі й образотворчому мистецтві, про психологічну новелу, формувати вміння розпізнавати й аналізувати новелістичний твір, навчити розуміти й пояснювати глибокий психологізм новели, особливості її композиції; визначити проблематику новели, особливості її композиції, допомогти розібратися у своєрідній образній системі, розкрити символічні образи й образотворчі засоби; з'ясувати причини настрою ліричного героя, його подібність із автором; подати один із способів розрядки - спілкування з природою наодинці; розвивати образне мислення, уміння сприймати художній текст у його єдності з життям; формувати вміння пов’язувати події художнього твору з реальним життям і робити висновки; виховувати любов до художнього слова, бережливе й шанобливе ставлення до природи й людей, відчуття відповідальності за майбутнє свого народу; 
НЛ-1, 2, 3
Тип уроку: урок-психологічне дослідження
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
    : Слайд 1
6  Бліц-налаштування (з’ясування емоційної готовності до уроку)
      - Як настрій?
- Що сприяло такому настрою?
     : Слайд 2 
 Асоціативне читання
   - Прокоментуйте картинки на слайді
    - Чи відчуваєте ви хоч інколи втому?
 Словникова робота
-  Що таке втома? (робота з тлумачним онлайн-словником)
   Доберіть синоніми до слова «втома»:  знемога,         знесилення,            виснаження,            виснага
 Що? Як? Чому?
Що може бути причиною втоми? У залежності від цього, якою може бути втома? (фізична і моральна)
Як позначається втома на людині? (руйнує   звичайний ритм життя, заважає продуктивно працювати, підриває  здоровя, є причиною депресивного настрою, роздратованість)
Чому важливо відпочивати? Що є ліками для втомленої душі? (улюблена справа, природа, відпочинок (пауза)
Слово вчителя
У житті кожної людини трапляються такі моменти, коли стає якось не по собі, коли у душу непомітно закрадається неспокій, який руйнує звичайний ритм життя, заважає працювати, підриває здоров’я. Що ж робити у таких випадках? Кожен із нас має свій «рецепт» боротьби з депресивним станом.
      : Слайд 3
 У світі цитат
«Кожен із нас потрапляє під колесо долі хоча б раз у житті, вся річ у тому, щоб підвестись і продовжувати жити так, ніби нічого не трапилося» (Роман Іваничук)
Який відпочинок нам найбільше допомагає відновити втрачені сили? (на природі)
: Слайд 4
: Слайд 5   (читання уривка з казки «Хо» під пташиний спів)
Релакс
           Читання уривка із казки «Хо»  на тлі запису лісових звуків
Ліс ще дрімає в передранішній тиші... Непорушне стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво... Лиш де-не-де  прокинеться пташка, непевним голосом обізветься зі свого затишку. Ліс ще дрімає... а з синім небом вже щось діється: воно то зблідне, наче від жаху, то спахне сяйвом, немов од радощів. Небо міниться, небо грає усякими барвами, блідим сяйвом торкає вершечки чорного лісу... Стрепенувся врешті ліс і собі заграв... Зашепотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої, заметушилась у травиці комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання й полинуло високо — туди, де небо міниться, де небо грає всякими барвами...
    : Слайд 6  
Словникова робота
? Чи знаєте ви, що означає слово «інтермецо»?
   Слово intermezzo (з італ. - пауза) - невеликий музичний твір, що виконувався в перервах між актами трагедії чи опери.
? Що значить «інтермецо» у переносному значенні?
? Чи може бути «інтермецо» для втомленої душі попередній фрагмент уроку? Чому ви так вважаєте?
Слово вчителя
Отже, це і буде предметом нашої роботи сьогодні на уроці
 Слайд  7
Запишіть тему уроку: «М.Коцюбинський. Психологічна новела «Intermezzo». Автобіографічна основа. Проблеми душевної рівноваги, повноцінного життя. Психологічно переконливе розкриття внутрішнього стану людини. Поетика імпресіонізму»
: Слайд  8
 «Фактаж» (пошуки фактів)
1.      Оскільки твір автобіографічний, щоб зрозуміти все, що у ньому відбувається, з’ясуймо …
?  Що могло втомити письменника? (наведіть 5-6 фактів)
        1) через скрутне матеріальне становище не вдалося здобути освіту (помер батько);
        2) Подільське жандармське управління взяло М.Коцюбинського на облік (обшуки);
3) літературна карєра розпочалася з повного провалу: пише, але не друкує;
4) як політично неблагонадійному українофілові довго не давали роботи;
5) до кінця життя віддавав борги за будинок;
6) очолив товариство «Просвіта», але згодом був виключений зі складу;
7) хвороби шматували тіло;
8) арешт сестри Ольги;
9) 1908 рік – рік жорстоких розправ із бунтівниками;
10) конфлікт із дружиною і відносини з Аплаксіною.
?   На запрошення друга їде в Кононівські поля, де і пише твір.
?   Яку присвяту має твір? (Кононівським полям)
Робота над твором
: Слайд  9
 Уважний читач
     Для початку зясуймо, наскільки уважні ви читачі
                                                                   Завдання на вибір
Онлайн-тест за змістом
«Кодоване читання»
Код
4100251

Прізвище та імя
________________________
В – 1                                      
1) хмарка
2) планети
3) бажаний гість
4) Пава
5) Залізна рука
6) білі ведмеді
7) табун лисиць
В – 2
1) тінь                               
2) арфа
3) «треба»                                    4) многоголовий звір                       5) «найбільша приятелька»                       6) криниця
7) Оверко
: Слайди  10, 11
 Спостереження 
? Що відбувається з ліричним героєм твору? (Дуже втомлений містом, ліричний герой  хоче відпочити серед  природи,оновити свою душу природою)
 : Слайд  12
Дослідження
Зробимо спробу дослідити душевний стан ліричного героя через образи природи
: Слайд 13 
Розподілити персонажів на 2 групи
«Втома»
«Відновлення»
Моя утома
Людське горе
Залізна рука города

Ниви у червні
Три білих вівчарки
Зозуля
Жайворонок
Сонце
? А де тут «сонце», «людина» (селянин)?
? Що обєднує ці дві колонки стосовно людини? (вплив на людину)
 : Слайди 14, 15, 16
Коментоване читання
? Як саме вплинули на ліричного героя персонажі лівої колонки?
?  А яка проблема, актуальна і сьогодні, повязана із цими персонажами? У чому вона? (екологічна)
Персонаж
Цитата
Моя утома

Залізна рука города

«треба», «мушу»

: Слайд 17
Та ось герой опиняється за містом серед природи і вперше помічає:  “Ах, як всього багато неба, сонця, веселої зелені...”
: Слайди  18, 19, 20, 21
 Коментоване читання
?  А який вплив персонажів правої колонки?
Персонаж
Цитата
Ниви у червні

Зозуля

Жайворонок

Три білих вівчарки

 Слайд 22  
Це суцільний пейзаж, який сприймається через сприйняття ліричного героя
? Чи вмієте ви спостерігати і чути природу, її красу, звуки?
? Чи дбаєте про своє здоровя?
: Слайд  23
У світі цитат
«У хвилини розчарування та розпуки мене раз у раз рятувала незвичайна любов до природи»                                                                                                                                        (М.Коцюбинський)
Бліц-інтервю
? Як ви визначите жанр твору? Чому? (новела)
? А як розуміти наявність дійових осіб, це ж притаманне драматичному твору? Як пояснити?
   (персонажі у творі – не діючі особи, а лише символи, що виконують роль лакмуса – вплив на духовне відновлення, відродження людини на природі)
? Чи є у творі сцена з декораціями, на якій персонажі грають ролі? («сценою» у творі є душа ліричного героя)
? На чому акцентується увага у творі?
персонажі
 вчинки персонажів
переживання, стан душі
настрій
епоха, історичні події
вплив природи на відновлення людини
 Дослідження
? Чи має твір сюжет і композицію?
: Слайд  24 
 Створення ланцюжка подій
1.       Стан ліричного героя (людське горе, душа не в змозі сприймати його, ліричний герой усвідомлює це горе, що і є   причиною його втоми)
2.       Втеча з міста (це слабкість, бажання усамітнитись, чи втеча)
3.       На природі (перші враження: тиша, що герой навіть чує калатання серця; вплив природи на стан душі)
4.       Зустріч із селянином (що здивувало спочатку? Що вимагав від селянина? Чому спочатку злякала навіть тінь?)
5.      Приплив нових сил
6.      Готовність до повернення
   ? Що у цьому ланцюжку є кульмінаційним? (зустріч із селянином)
Проблемне питання
Досить дивним є ліричний герой новели. Він, на перший погляд, хоче втекти від людей, усамітнитись. Сьогодні ми повинні з'ясувати: чи тікає герой від суспільства, чи це був лише тимчасовий перепочинок, під час якого герой очищає душу.
·                  Отже, втеча від суспільства чи перепочинок душі на лоні природи?
·         Що відбувалось із ліричним героєм?  Що ж утомило героя, в чому його трагедія? Чому його душевний стан потребував відпочинку (інтермецо)?  Підтвердіть думку цитатами із твору.
Слово вчителя
Героя здивувала абсолютна тиша, коли він почув навіть калатання власного серця. Нарешті знайдено те, чого так бажалося в останні дні. Приходить заспокоєння, «утома» повільно залишає героя, зникає нервове виснаження. Але абсолютного зцілення поки що немає. Ліричний герой милувався красою природи. І раптом несподівана тінь на землі. Невже це знову людина знайшла його і тут? Душа, яка до цього була відкрита, щільно зачинила свої дверцята. І з якою полегкістю зітхнув ліричний герой, коли переконався, що це лише тінь від хмарини.
: Слайд  25
* «Кардіограма душі» (скласти пазлики)
Утома – стрес – відпочинок – рівновага – розуміння значущості – спроможність сприймати людське горе – готовність працювати
: Слайд  26
? Що означає готовність повертатись? (митець - справжній громадянин – не повинен стояти осторонь того, що відбувається в суспільстві)
: Слайд 27  + + + +
           Конфлікт новели
КМН (колір – музика – настрій)
К: Якщо ці дві групи персонажів «розфарбувати», які кольори ви б вибрали?
1)   Сірий, чорний
2)   Оранжевий, жовтий, зелений, голубий…
М: А якщо б «покласти на музику»?
1)   Мінор
2)   Мажор
Н: А якщо перенести на «настрій душі»?
1)   Песимістичний, дисгармонійний
2)   Оптимістичний, гармонійний
: Слайд 28
«3Д» (думаю, доводжу, дійсно)
Чому М.Коцюбинського називають «сонцепоклонником»?
-          Думаю так: (чому так думаю?)
-          Доводжу: (цитати) Сонце – це… «бажаний гість», звертання на «Ви», вдячність сонцю
-          Дійсно: у новелі він проспівав гімн Сонцю (коментоване читання цитат)
Висновок: трепетно, з любовю ставився до сонця, воно давало снагу хворобливому організму, а виснаженій душі – натхнення для творчості.«Погаси сонце й засвіти друге на небі»
: Слайд 29 
Провідний мотив: заклик оновитися духовно, стати гармонійно цілісним.
Яка основна думка твору?
У чому актуальність твору сьогодні?
ü  екологічна проблема
ü  уміння зберігати душевну рівновагу
ü  ставлення до природи, уміння бачити її красу
ü  роль громадянина у суспільстві
Людина не може бути самотньою. Завдання митця – служити своєю творчістю народові: «Йду між люди». Отут  розкривається і філософсько-психологічна проблема «митець і суспільство».
«Коментатор»
     С.Єфремов: «Intermezzo» - поема душі»
? Для якого мистецького стилю це характерне? (імпресіоналізм)
Робота з підручником
1)      прочитати матеріал
2)      дати визначення імпресіоналізму
3)      визначити основні ознаки імпресіоналізму              
ü психологізм
ü зміни в настрої (невпинний перебіг почуттів)
ü враження (мінливі нюанси настрою)
ü увага до кольору і звуку (кольорові плями)
ü яскравість деталей (мерехтіння)
ü відмова від соціальних проблем
ü лаконізм
ü багатство відтінків (розмиті контури)
4)      імпресіоналізм у мистецтві
: Слайд  30
Ознаки імпресіоналізму
      : Слайд 31
Слайди із картинами імпресіоністів
!!! В українській літературі імпресіоністичний напрямок започаткував М.Коцюбинський
«Роздум»
                     Природа – цілюще джерело
: Слайд 32
Д/з (на вибір):
ü  створити буклет за твором «Інтермецо»
ü  створити рекламу твору
ü  створити буктрейлер до твору

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ

Немає коментарів:

Дописати коментар