24 квітня 2020 р.

Конспект уроку. Безособові дієслівні форми на -но, -то. 7 клас

Українська мова.     7 клас                              
Тема. Безособові дієслівні форми на -но, -то. д дієприкметників у прикметники та іменники
Мета: ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на -но, -то; формувати вміння знаходи­ти ці дієслівні форми в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; розвивати творчі вміння використання дієслівних форм на -но, -то у висловлюваннях; за допомогою мовлен­нєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до надбань культури і мистецтва.
ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент
: Слайд 1
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
: Слайд 2
: Слайд 3
{  Творче спостереження
o   Як можна сказати про красу зими?
          Настала зима, позамітала снігом усі стежинки, покрила землю пухнастим килимом.
o   А інакше?
          Настала зима, позамітало снігом усі стежинки, покрито землю пухнастим килимом.
o   Хто є діючою особою у цих реченнях?
o   Чим відрізняються ці варіанти висловлених думок?
o   Де простіше? Де поетичніше?
: Слайд 4
J  Завдання для спостереження
1.    Здається, задача розвязана правильно. - Здається, задачу розвязано правильно.
o   Чи однакову роль виконують виділені дієслівні форми? Чим відрізняються?
: Слайд 5
z  Проблемне запитання
 Як ви вважаєте, з якою метою в нашій мові вживаються безособові дієслівні форми на -но, -то?
Дієслівні форми на -но, -то підкреслюють результат дії, а не саму дію.
S  Отже, сьогодні  будемо говорити про вживання в мовленні безособових дієслів на -но, -то
       та вчитись вживати їх у мовленні.
S  Ви на партах маєте картки оцінювання вашої роботи, які будете заповнювати самостійно.
: Слайд 6
ІII. Оголошення теми та мети уроку.
IV. Актуалізація опорних знань
& Слайд 7
J  «Четверте зайве»
      У кожному рядку сховалися «зайві» слова. Знайти їх.
1.    Писати, співають, світає, сипати.
2.    Ходять, п’ють, сказано, стояти.
3.    Бігти, червоніти, їсти, читання.
4.    Слухати, проспівано, поспішати.
& Слайд 8
J  Вправа з ключем
      Виписати тільки безособові дієслова
Стримала, доведено, скинуло, витерла, засміялось, почула, інформовано, діяло, відкрило, єднано, сказано, сиплеться, відстежив, люблено, тягнув, оспівано, вигнуто, вийняла, окреслено,  продиктував.                                                                                                            Ключ: дієслово
V. Вивчення нового матеріалу
& Слайд 9
S  Дослідження
o   У ході роботи на уроці, складаємо таблицю основних понять, які вивчатимемо (завдання для спостереження)
Дієслова на -но, -то …
1. Виражають результат дії, а не діючу особу

2. Вживаються і самостійно, і з допоміжним словом було

3. Виступають присудками… в односкладних реченнях

4. Творяться від пасивних дієприкметників

 & Слайд 10
 Завдання для спостереження 1
1.      Скільки складено пісень, легенд, переказів про рідну батьківську хату.
2.      Посаджено першу яблуньку.
3.      Пшеницю вже скошено.
o   Визначити діючу особу у таких реченнях.
o   Чи вона є важливою? А що тут важливе?
& Слайд 11
S  Результат дії (запис у таблицю)
& Слайд 12
² Завдання для спостереження 2
1.      Вказано на недоліки у роботі.
2.      Було враховано  зауваження.
o  Визначити діючу особу у таких реченнях.
o  Як вживаються такі слова? Самостійно, чи із якимось допоміжним словом?
S  Як самостійно, так і з допоміжним словом (запис у таблицю)
o  Визначити синтаксичну роль таких дієслів
S  В реченні виступають присудками (запис у таблицю)
& Слайд 13
z  Словотворчий диктант (по рядах)
Утворити дієслова на  -но, -то від поданих слів
Зразок: прибрати – прибраний – прибрано
Переспівати, обговорити, відкрити, звити
o   Як твориться безособова форма на -но, -то?
S  Творяться такі дієслова від пасивних дієприкметників (запис у таблицю)
& Слайд 14
& Робота з підручником
o   Прочитати теоретичний матеріал (ст. 135 - 136).
       o   Виконати вправу 272 (по 1 реченню, по рядах)
 & Слайд 15
{  Поетична хвилинка
Дзвенять у відрах крижані кружальця.
Село в снігах, і стежка ані руш.
Старенька груша дихає на пальці,
їй , певно, сняться повні жмені груш.
Їй сняться хмари і липневі грози,
Чиясь душа, прозора, при свічі.
А вікна сплять, засклив мороз їм сльози.
У вирій полетіли рогачі.
Дощу і снігу наковтався комин,
і тин упав, навіщо городить?
Живе в тій хаті сивий-сивий спомин,
улітку він під грушею сидить.
І хата, й тин, і груша серед двору,
і кияшиння чорне де-не-де,
Все згадує себе в свою найкращу пору.
І стежка, по якій вже тільки сніг іде…
Ліна Костенко
& Слайд 16
Творче завдання
o  Дібрати якомога більше словосполучень із переносним значенням до природного явища
Зразок: дощ - небо плаче, ридають хмаринки, небо умивається сльозами, танцюють краплі дощу; сніг – сипле кружевом, танцюють сніжинки, скриває білою ковдрою.
& Слайд 17
Творче завдання
Два-три слова на -но, -то ввести у речення на тему «Зимова казка» (під музичний супровід
& Слайд 18
Словотворча робота
o   Прочитати. Замінити дієприкметники дієслівними формами на -но, -то.
o   У якому відмінку стоїть при них іменник?
o   Визначити головне слово в утвореному словосполученні.
1 ряд: грядка прополота, вікно відчинене, твір написаний;
2 ряд: план накреслений, книжка прочитана, почута відповідь;
3 ряд: зібраний уро­жай, скошена трава, просіяне борошно;
4 ряд: ділянка зо­рана, відправлений лист, вивчена тема.
: Слайд 19
VІ. Підсумки уроку
S  Отже, тему ми опрацювали, залишилось її закріпити
6  Бліц-питання
1. Як утворюються дієслівні форми на -но, -то?
2. Чому такі форми називаються невідмінюваними?
3. Яку синтаксичну функцію вони виконують? Навести приклади.
4. Що виражають ці форми у словосполученні або в реченні?
{  Рефлексія
& Слайд 20
J  «Урок пройшов…..»
 : Слайд 21
J  «Я працював (ла)…..»
 : Слайд 22
VІІ. Домашнє завдання
& Вивчити пп. 22, 23
& Доповнити прикладами таблиці
 : Слайд 23
J  Дякую за співпрацю

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ

Немає коментарів:

Дописати коментар